Přejít na obsah stránky

Jak se dělá voda v Prachaticích, ukázal ČEVAK dvěma stům zájemců

Jak se čistí odpadní voda a kde se bere voda pitná? Odpověď na tuto otázku už znají žáci základních škol a další zájemci z řad veřejnosti v Prachaticích. V pátek 31. března pro ně pracovníci společnosti ČEVAK a.s. uspořádali společně s městem Den otevřených dveří na čistírně odpadních vod a zároveň zpřístupnili i zdroje vody pitné.

Je voda v Táboře drahá - pravda nebo lež?

Žebříčky cen vody v různých místech republiky jsou mediálně vděčné, zvláště dodá-li se k těm vyšším cenám jasná informace. Může za to soukromý provozovatel.! Oslovený politik cítí, že takovou přihrávku musí využít.

Otázka starostovi Chanovic

Ptal se mi jeden občan, proč si obec neprovozuje vodohospodářská zařízení sama? Tak jsem se podíval do přehledu o činnostech, které se musí pravidelně provádět. Za poslední rok pracovníci ČEVAKu při provozu vodovodu odpracovali 650 hodin.

Vodojem Kadolec prošel rekonstrukcí armatur a opravou elektroinstalace

Vodojemu Kadolec zásobuje pitnou vodou obyvatele Dačic, Slavonic, Cizkrajova a Pečí. V minulých dnech skončila mimořádná údržba. Nejprve bylo nutné řízeně odvést pitnou vodu ze dvou komor o obsahu 2x650 metrů krychlových do spotřebiště. Poté byly tlakovou vodou a dezinfekcí vyčištěny stěny vodojemu od případných usazených nečistot.

Proč voda zdražuje. Mohla by zlevnit?

Vypadá to jako samozřejmost. Otočíme kohoutkem - a ona teče. Pitná voda z vodovodu. Pijeme ji, vaříme z ní, myjeme s ní nádobí, pereme, koupeme se v ní, splachujeme na WC. Kdysi byla skoro zadarmo. Po roce 1989 ceny vodného a stočného takřka nepřetržitě rostou, byť v posledních letech velmi pozvolna. V současné době za kubický metr pitné a vyčištěné odpadní vody platíme v ČR v průměru 85 korun. Je to přiměřená cena? Zvláště pro početnější rodiny s nižšími příjmy a s vyšší spotřebou vody už dnes vodné a stočné představuje nemalou položku rodinného rozpočtu.Na to, jak se ceny vody tvoří, co všechno je ovlivňuje, na souvislosti mezi cenou, kvalitou a spotřebou pitné vody, ale i na to, jak si česká voda stojí ve srovnání s cizinou, jsme se zeptali Oldřicha Vlasáka, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).

Zima způsobila nárůst poruch na vodovodech

Více než dvě desítky poruch na vodovodních řadech zaznamenali pracovníci společnosti ČEVAK, která provozuje vodohospodářský majetek na Dačicku. Je to zhruba třetina poruch, které se opravovali v loňském roce. Na vzniku poruch mají nemalý podíl rychlé klimatické změny a také stáří vodovodních řadů.

Drahá voda. Z každé koruny za vodné a stočné si stát bere 42 haléřů

Češi, kteří se naučili s vodou i díky úsporným spotřebičům šetřit, přesto za vodu platí rok od roku více. Můžou za to odvody státu, které spolu s DPH a poplatky za odběr vody tvoří až 42 % ceny vody. „Luxus, že vždycky, když otočíme kohoutkem, teče kvalitní pitná vody, si holt musíme zaplatit,“ říká k tomu Oldřich Vlasák, ředitel SOVAKu (Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR). Vlasák však potvrzuje, že se v poslední době mezi politiky diskutuje o tom, že by DPH na vodu měla být nižší než nynějších 15 %.

Přejít na navigaci