-
Jak často chodí domácnostem vyúčtování za vodné a stočné?
Obvykle domácnosti obdrží vyúčtování za vodné a stočné jednou ročně. Nevíte, co znamenají údaje na faktuře? ZDE najdete vzor faktury s vysvětlivkami.
-
Jak mohu vodné a stočné platit?
Platby za vodné a stočné, tedy faktury a zálohové platby, odběratel poukazuje na účet provozovatele vodovodu a kanalizace, společnosti ČEVAK a.s. Způsob úhrady si domluvíte při jednání o „Smlouvě na dodávku vody a odvádění odpadních vod“. Zkontrolujte si, prosím, číslo účtu a kód peněžního ústavu, u kterého je účet veden.
Faktury a zálohové platby za vodné a stočné lze hradit:
- složenkou - poštovní poukázkou
- sdruženým inkasem SIPO
- převodním příkazem z účtu odběratele
- inkasním příkazem z účtu odběratele (přímé inkaso)
- v hotovosti v pokladně v Zákaznickém centru a obchodních kancelářích společnosti ČEVAK a. s. na těchto adresách:
Severní 8/2264, České Budějovice
Jiráskovo předměstí 622/II, Jindřichův Hradec
Platíte-li zálohy, je třeba dohodnout i způsob vrácení případného přeplatku. Zvolit si můžete ze dvou následujících způsobů:
- vrácení přeplatku na účet odběratele u peněžního ústavu
- vrácení přeplatku poštovní poukázkou typu "B"
Přeplatky a nedoplatky do 50 Kč jsou převáděny do dalšího zúčtovacího období.
Budete-li potřebovat další informace ohledně plateb za vodné a stočné, využijte naši zákaznickou linku 844 844 870.
-
Co je vodné a stočné?
Vodné a stočné
Platba za služby poskytované v oblasti dodávek pitné vody a odvádění vody odpadní má dvě části – vodné a stočné. Vodné je platba za dodávku pitné vody a za službu spojenou s její výrobou. Stočné je platba za službu spojenou s odváděním a čištěním odpadní vody. U podnikatelů nebo nemovitostí, které slouží ke komerčním účelům, se navíc ve stočném fakturuje i srážková voda. Poplatky za ni se vypočítají z velikosti plochy střechy a ostatních ploch, které jsou odkanalizované do veřejné kanalizační sítě.
Dvousložková forma ceny vodného a stočného
Od roku 2002, kdy vstoupil v platnost „zákon č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích", je možné účtovat ceny pro vodné a stočné ve dvousložkové podobě. Podmínkou pro možnost uplatňovat tuto formu ceny je rozhodnutí vlastníka vodohospodářské infrastruktury (města či obce), a to formou obecně závazné vyhlášky.
Vodné a stočné má následně dvě části – pohyblivou složku a pevnou složku.
- Výše pohyblivé složky se vypočítá na základě skutečně odebraného či odkanalizovaného množství vody. Ceny jsou stanovené za jeden metr krychlový odebrané (odkanalizované) vody a jsou pro všechny odběratele stejné, ať už se jedná o domácnosti nebo tzv. ostatní odběratele. Množství vody dodané do objektu z veřejné sítě se měří vodoměrem. Ten je osazen na vodovodní přípojce. Množství odvedených odpadních vod se stanoví na základě toho, kolik pitné vody se do nemovitosti dodá z veřejné sítě (vodovodu), případně z vlastních zdrojů odběratele. Pokud v objektu není osazený vodoměr, stanoví se množství dodané vody a odvedených odpadních vod pomocí směrných čísel potřeby vody na základě prováděcí vyhlášky k zákonu o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu (vyhláška č. 428/2001 Sb., v platném znění).
- Výše pevné složky se určuje jako fixní roční platba zpravidla podle velikosti jmenovitého hodinového průtoku fakturačního vodoměru v připojené nemovitosti, a to bez ohledu na velikost skutečné spotřeby odběratele. Není-li osazen fakturační vodoměr, je pevná složka stanovena dle vodoměru, který by byl osazen vzhledem k velikosti spotřeby. Celkový podíl pevné složky v rámci stanovené ceny nesmí dle cenového věstníku Ministerstva financí České republiky překročit 15% z celkových tržeb.
Aktuální ceny pro vodné a stočné pro lokalitu, která vás zajímá, najdete na MOJE OBEC
-
Je obvyklé, že se za vodu platí zálohy? Mohu si jejich výši sám(a) upravit?
V odběratelské smlouvě je sjednáno, že dodavatel (ČEVAK a.s.) je oprávněn předepsat zálohové platby za vodné a stočné. K přepočtu zálohových plateb dochází každoročně při vyúčtování, jejich výše se stanoví na základě spotřeby v předešlém roce. Jestliže při ročním vyúčtování vznikne přeplatek, zálohy se na další období sníží, v případě nedoplatku, dojde k navýšení těchto plateb. Výši záloh si lze kdykoliv upravit, vždy však po vzájemné dohodě s dodavatelem.
-
Co mám dělat, když mi faktura nepřijde v termínu a mám obavy, abych nemusel platit penále?
Pokud jste neobdrželi vyúčtování v očekávaném termínu a na vašem odběrném místě už byl proveden odečet vodoměru, informujte se o jejím vystavení prostřednictvím e-mailu prodejvody@cevak.cz nebo na zákaznické lince 844 844 870. Jedná-li se o panelový či bytový dům, provedeme odečet hlavního vodoměru a následně zasíláme vyúčtování za celý objekt správci domu, který poté rozúčtuje jednotlivé položky na konkrétní bytové jednotky. S dotazy ohledně těchto vyúčtování se obracejte na svého správce objektu.
-
Jak mám postupovat, když si myslím, že je ve faktuře za vodu chyba?
Fakturace vodného a stočného se řídí zaznamenaným stavem vodoměru v daný den a hodinu. Máte proto možnost si při odečtu údaj snadno ověřit. Při jakýchkoli pochybnostech o správnosti faktury je vám k dispozici naše zákaznické centrum (linka 844 844 870, e-mail prodejvody@cevak.cz) nebo obchodní kanceláře. Na naše pracovníky se obraťte, i pokud nerozumíte rozúčtování.
Doporučujeme vám následující postup:
- Ověřte si množství spotřebované vody na vodoměru
Na faktuře uvedený konečný stav vodoměru porovnejte se stavem aktuálním. Pro fakturaci používáme pouze celé m3 na válečkovém počítadle. Ty jsou na vodoměru opticky odděleny různými způsoby podle konkrétního typu a velikosti vodoměru (např. desetinnou čárkou, rámečkem nebo barvou číslic - celé m3 jsou černé, menší jednotky červené).
Zjistíte-li, že stav na vodoměru je vyšší než stav uvedený na faktuře, znamená to, že odečet byl proveden zřejmě správně. Problém tedy není v chybně fakturovaném množství, ale má jinou příčinu.
- Prověřte možné úniky vody
Pokud se při kontrole vodoměr točí a vodu v domě nikdo nepouští, zřejmě jste příčinu našli. Měřící mechanismus vodoměru je totiž mechanickou záležitostí. Průtok vody roztáčí lopatkové kolo a jeho pohyb se převádí na počitadlo. Pokud vodoměrem neprotéká voda, nemůže se sám roztočit. Ve vodoměru totiž není žádný zdroj energie, který by jej uvedl do pohybu.
Většinou problém tkví ve ztrátách vody ve vnitřní instalaci, kdy voda protéká přes některý ze spotřebičů do odpadu a následně do kanalizace. Nejčastěji se to stává u splachovačů WC, mohou téci i zahradní výtokové ventily, nebo voda uniká přes ohřívač teplé užitkové vody apod. Pokud je vnitřní rozvod uložen v zemi nebo ve zdi, může voda unikat i zde.
- Obraťte se na odborníky
Nepodaří-li se vám identifikovat závadu, pozvětet odbornou firmu. Ta v případě potřeby provede tlakovou zkoušku vnitřní instalace po jednotlivých větvích rozvodu.
- Můžete požádat o úřední přezkoušení správnosti vodoměru
Pokud stále pochybujete o fakturovaném množství vody a jste přesvědčeni, že vodoměr měří více, než skutečně spotřebujete, můžete podat žádost o úřední přezkoušení vodoměru, formulář je k dispozici také v Zákaznickém centru a na obchodních kancelářích společnosti ČEVAK a.s. Žádost o přezkoušení vodoměru vás však nezbavuje povinnosti zaplatit fakturu ve stanovené lhůtě.
- Ověřte si množství spotřebované vody na vodoměru
-
Jak se určuje výše pro vodné a stočné?
Ceny pro vodné a stočné zůstávaly před rokem 1989 dlouhá léta na velmi nízké úrovni. Šlo spíše o symbolický poplatek, stát provoz vodovodů a kanalizací masivně dotoval ze státního rozpočtu. Po roce 1989 plošné dotování cen skončilo a byly vytvořeny podmínky pro postupné dosažení reálných cen. Dnešní ceny odrážejí skutečné provozní náklady, zpravidla však ještě nepokrývají potřebné investiční výdaje na obnovu a další rozvoj vodohospodářské infrastruktury.
Pro stanovení cen pro vodné a stočné určuje stát přesná pravidla, jejichž dodržování následně pravidelně kontroluje. Ceny na základě kalkulací provozovatele vodovodů a kanalizací zpravidla schvalují vlastníci těchto sítí, což jsou v drtivé většině města a obce či jejich svazky. Tím je zajištěna násobná kontrola oprávněnosti nákladů kalkulovaných provozovatelem do cen pro vodné a stočné.
-
Je vodné a stočné vysoké?
Průměrné náklady na vodné a stočné představují jen asi dvě procenta z celkových výdajů domácností. Průměrná cena pro vodné a stočné činí v součtu v České republice přibližně 80 korun za metr krychlový, což je 0,08 korun, tedy 8 haléřů za litr. Pro srovnání – litr balené vody stojí v obchodě přibližně 8 korun. (Ceny jsou uváděny s platnou sazbou DPH).
-
Mohu využít elektronickou fakturu?
Samozřejmě můžete. Elektronickou fakturu můžeme zasílat na Váš e-mail ve formátu PDF.
V případě, že o tuto službu máte zájem, připravte si evidenční číslo odběru a číslo zákaznického účtu nebo číslo faktury (všechny údaje naleznete na faktuře). Do formuláře v části Ostatní požadavky na změnu smlouvy doplňte text „Žádám o zasílání faktur na tuto e-mailovou adresu ..................”. Pokud se žádost týká více odběrných míst, doplňte do této části jejich evidenční čísla. Formulář naleznete ZDE.
-
Co všechno platíme ve vodném a stočném
Ceny pro vodné a stočné jsou podle zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, zařazeny mezi tzv. věcně usměrňované ceny. To znamená, že do cen pro vodné a stočné je provozovatel oprávněn promítnout jen ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk. Ministerstvo financí také každoročně taxativně stanovuje, které náklady do cen zahrnout nelze.
Do kalkulace cen pro vodné a stočné se promítají tyto nákladové položky:
- Nájemné za vodohospodářský majetek – nájemné hradí provozovatel vodovodů a kanalizací vlastníkům těchto sítí, zpravidla městům a obcím. Nájemné slouží jako zdroj prostředků na obnovu stávajících vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven pitné vody a čistíren odpadních vod. Zároveň může být z těchto prostředků realizován i rozvoj vodohospodářské infrastruktury. V průměru představuje nájemné více než třetinu celkových nákladů zahrnutých do ceny pro vodné a stočné. Přesto však úroveň nájemného, zejména u malých měst a obcí, nepokrývá ani prostou obnovu stávajícího vodohospodářského majetku. Města a obce jsou tak nuceny hradit investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury z jiných zdrojů.
- Fixní náklady na provoz vodohospodářské infrastruktury – jedná se o náklady, které je nezbytné vynaložit na zajištění provozu sítí bez ohledu na výši spotřeby pitné vody a produkce odpadních vod. Patří sem například náklady na opravy a údržbu vodohospodářského majetku, na osobní náklady zaměstnanců či na laboratorní rozbory pitné a odpadní vody.
- Variabilní náklady na provoz vodohospodářské infrastruktury – jedná se o náklady, které jsou závislé na výši spotřeby pitné vody a produkce odpadních vod. Patří sem například náklady na likvidaci odpadů vznikajících při výrobě pitné vody a čištění odpadní vody, na chemikálie potřebné na čištění pitné i odpadní vody či poplatky za odběr povrchové a podzemní vody.
Pro výpočet cen pro vodné a stočné jsou celkové náklady vztažené k prodanému množství pitné vody (u vodného) nebo odvedené odpadní vody (u stočného). Vzhledem k tomu, že zhruba 70% nákladů je fixních (nájemné a fixní provozní náklady), je cena výrazně závislá na množství prodané (odvedené) vody.
-
Jak budu platit stočné, když jsem připojen pouze na kanalizaci a mám vlastní studnu?
Pokud objekt není připojen na vodovod a nemá osazený vodoměr, stanoví se množství odvedené odpadní vody pomocí směrných čísel potřeby vody na základě prováděcí vyhlášky č. 428/2001 Sb. k zákonu o vodovodech a kanalizacích. U rodinných domů je stanoven paušální objem na 1 osobu 36 m3/rok. Jestliže je osazen vodoměr na vlastním zdroji, hradí odběratel stočné ve výši odebrané vody přes vodoměr.
-
Odvádění srážkových vod
V souladu se „zákonem č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích." a prováděcí vyhláškou č. 428/2001 Sb. zajišťuje ČEVAK a.s. spolu s provozováním odvádění odpadních vod splaškových i odvádění srážkových vod.
Osvobození od plateb za srážkovou vodu
Povinnost platit za odvádění srážkových vod do kanalizace pro veřejnou potřebu se nevztahuje na plochy nemovitostí určených k trvalému bydlení, na domácnosti, plochy dálnic, silnic, místních komunikací a účelových komunikací veřejně přístupných, plochy drah celostátních a regionálních, včetně pevných zařízení potřebných pro přímé zajištění bezpečnosti a plynulosti drážní dopravy, zoologické zahrady.
Způsob výpočtu množství srážkových vod odvedených do kanalizace bez měření upravuje § 31 prováděcí vyhlášky č. 428/2001 Sb., k „zákonu č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích." Množství srážkových vod odvedených do kanalizace je součinem plochy, odtokového součinitele a dlouhodobého srážkového normálu zjištěného od Českého hydrometeorologického ústavu. Srážkový normál je průměrem ročních srážek v daném místě za 30 - ti letí, v současné době za období od roku 1961 do roku 1990. Tato hodnota se pak používá 30 let, tedy do roku 2020.Výpočet množství odvedených srážkových vod se vypočítá samostatně pro každý pozemek a stavbu, dle druhu a velikosti ploch, ze které jsou tyto vody odvedeny přímo přípojkou nebo přes volný výtok do dešťové vpusti a následně do kanalizace pro veřejnou potřebu.
U pozemku nebo stavby, která slouží pro činnosti neosvobozené od zpoplatnění odvádění srážkových vod a zároveň slouží pro trvalé bydlení, se množství srážkových vod odváděných do kanalizace rozdělí podle podílu těchto ploch.
Výpočet množství srážkových vod odváděných do kanalizace dle přílohy č. 16 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.
Odtokové součinitele podle druhu plochy:
A - zastavěné a těžce propustné zpevněné plochy:
stavby, asfaltové nebo betonové povrchy, spárovaná dlažba apod
B - lehce propustné zpevněné plochy:
dlažba nespárovaná nebo z lomového kamene, štěrkové povrchy, původně nezpevněné plochy trvale využívané k chůzi nebo pohybu vozidel apod
C - plochy kryté vegetací:
zatravněné části pozemku
Způsob zpoplatnění za odvádění srážkových vod
U pozemku nebo stavby bude vypočteno množství srážkových vod odváděných do kanalizace a toto množství se rozdělí podle podílu ploch určených pro trvalé bydlení a pro činnosti neosvobozené od zpoplatnění odvádění srážkových vod.