Osvěžení v každé kapce
Rodina mlžítek, pítek a mlhopítek v Českých Budějovicích se letos rozrůstá o další členy.
Rodina mlžítek, pítek a mlhopítek v Českých Budějovicích se letos rozrůstá o další členy.
Zbavují odpadní vody větších nečistot a usazenin. Na českobudějovické čistírně začala kompletní rekonstrukce lapáku písku, usazovací nádrže splaškové linky a souvisejícího vybavení. Práce potrvají téměř rok, přesto nebudou mít díky mnoha opatřením na kvalitu čištění odpadních vod z krajského města a okolních obcí žádný dopad.
Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. zahalí na několik týdnů ochranné zábrany. Tři sta let starou památku totiž čeká rozsáhlá oprava bazénu kašny, a to jak z vnější i z vnitřní strany. Vše probíhá po dohodě s památkáři a vlastníkem kašny, statutárním městem České Budějovice.
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace kanalizační sítě. Pravidelné hubení potkanů zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. již po dvaadvacáté. Pokládku návnad provádí zaměstnanci specializované firmy ve dvou etapách, vždy na jaře a na podzim.
Na administrativní budově společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích je nově umístěno 165 kusů fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 68,475 KWp.
Českobudějovickou čistírnu si zájemci z řad veřejnosti budou moci prohlédnout v pátek 22. března. Komentovaná prohlídka začíná v 15 hodin.
Proslulou Nerudovskou otázku „Kam s ním“ budou mít už za necelý rok vyřešenou v Táboře v Areálové čistírně odpadních vod i v druhé táborské čistírně Klokoty. S čistírenským kalem si poradí unikátní pyrolytická jednotka. Díky této technologii přestane čistírna produkovat kal jako odpad, výsledný produkt totiž půjde, po získání potřebných povolení, využít v zemědělství nebo lesnictví.
Původní zařízení z konce 90. let minulého století bylo již na hranici své životnosti. V rámci intenzifikace a modernizace stávají čistírny odpadních vod došlo k výměně technologického zařízení.
Cestu pitné vody od zdroje až k našim vodovodním kohoutkům znázorňuje umělecké graffiti, které vzniká pod rukama streetartového výtvarníka Jakuba Šandy na Plzeňské ulici v Českých Budějovicích. Malba, na jejímž návrhu se podílela také umělá inteligence, po třech letech nahradí původní graffiti, které znázorňovalo vodovodní síť pod Českými Budějovicemi.
Za polovinou je rekonstrukce čistírny odpadních vod v Blatné na Strakonicku. Ta se dotýká téměř všech technologických celků i staveb. „Čistírna odpadních vod je na hranici své živostnosti.