Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. zahalí na několik týdnů ochranné zábrany. Tři sta let starou památku totiž čeká rozsáhlá oprava bazénu kašny, a to jak z vnější i z vnitřní strany. Vše probíhá po dohodě s památkáři a vlastníkem kašny, statutárním městem České Budějovice.
Kamenná Samsonova kašna je chráněnou kulturní památkou. Celé dílo je považováno za cenný doklad kamenosochařství jak z hlediska samotné památky, tak i v souvislosti s barokním uměním 18. století v Čechách. „Na osmiúhelníkové kamenné vaně kašny je třeba opravit spáry, vyplnit vzniklé praskliny a zcelit povrchy. Všechnu restaurátorskou práci odvede Lukáš Hosnedl, který převzal péči o Samsonovu kašnu po Ivanu Tláškovi,“řekl náměstek primátorky Michal Šebek.
Restaurátorské práce začnou v pondělí 8. dubna, a to opravami na vnějších stranách bazénu Samsonovy kašny. Práce jsou naplánovány na celý měsíc duben. O týden později, 19. dubna pak vodohospodáři ze společnosti ČEVAK a.s. vypustí vodu z bazénu, vyčistí jej a tlakovou vodou očistí spodní části sloupu. Na pomoc přijede i plošina, ze které se budou omývat horní mušle. Technici zároveň zkontrolují světla, tedy standardně připraví kašnu na letní sezonu. „Jediným rozdílem bude to, že po další dny zůstane kašna bez vody, aby restaurátor mohl provést další nezbytné opravy uvnitř bazénu,“ doplnila Jitka Kramářová, mluvčí společnosti ČEVAK a.s.
Práce na opravě bazénu kašny potrvají necelé tři týdny. Jejich ukončení je naplánováno na konec dubna, kdy, již bude Samsonova kašna bude plně připravena zpříjemnit lidem návštěvu náměstí Přemysla Otakara II.
Poslední velkou rekonstrukcí prošla Samsonova kašny v roce 2014. kdy byla rozšířena obslužná šachta, tedy řídící centrum této památky. O rok později pak byla sejmuta socha Samsona kvůli opravě a rozšíření vstřiku v horní části kašny.
Barokní Samsonova kašna pochází z let 1721–1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch. Kašna je dílem jihočeského sochaře J. Dietricha a kameníka Zachariáše Horna. Její dominantu tvoří právě socha Samsona krotícího lva, který stojí na výrazném dekorativním soklu se čtyřmi maskarony – chrliči vody. Horní součástí soklu jsou čtyři postavy atlantů nesoucí kamennou mušli, která byla Zachariášem Hornem vytesána přímo v lomu v Besednici u Trhových Svinů.