Ptal se mi jeden občan, proč si obec neprovozuje vodohospodářská zařízení sama? Tak jsem se podíval do přehledu o činnostech, které se musí pravidelně provádět. Za poslední rok pracovníci ČEVAKu při provozu vodovodu odpracovali 650 hodin.
Vodojemu Kadolec zásobuje pitnou vodou obyvatele Dačic, Slavonic, Cizkrajova a Pečí. V minulých dnech skončila mimořádná údržba. Nejprve bylo nutné řízeně odvést pitnou vodu ze dvou komor o obsahu 2x650 metrů krychlových do spotřebiště. Poté byly tlakovou vodou a dezinfekcí vyčištěny stěny vodojemu od případných usazených nečistot.
Vypadá to jako samozřejmost. Otočíme kohoutkem - a ona teče. Pitná voda z vodovodu. Pijeme ji, vaříme z ní, myjeme s ní nádobí, pereme, koupeme se v ní, splachujeme na WC. Kdysi byla skoro zadarmo. Po roce 1989 ceny vodného a stočného takřka nepřetržitě rostou, byť v posledních letech velmi pozvolna. V současné době za kubický metr pitné a vyčištěné odpadní vody platíme v ČR v průměru 85 korun. Je to přiměřená cena? Zvláště pro početnější rodiny s nižšími příjmy a s vyšší spotřebou vody už dnes vodné a stočné představuje nemalou položku rodinného rozpočtu.Na to, jak se ceny vody tvoří, co všechno je ovlivňuje, na souvislosti mezi cenou, kvalitou a spotřebou pitné vody, ale i na to, jak si česká voda stojí ve srovnání s cizinou, jsme se zeptali Oldřicha Vlasáka, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti 24. ročníku Světového dne vody opět představí veřejnosti. Den otevřených dveří připravil pro zájemce provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s. na úterý 21. března.
Více než dvě desítky poruch na vodovodních řadech zaznamenali pracovníci společnosti ČEVAK, která provozuje vodohospodářský majetek na Dačicku. Je to zhruba třetina poruch, které se opravovali v loňském roce. Na vzniku poruch mají nemalý podíl rychlé klimatické změny a také stáří vodovodních řadů.
K poruše hlavního vodovodního řadu o průměru 300 mm došlo dnes na Budějovickém předměstí U Kapličky v Písku. Porucha si vyžádala přerušení dodávky pitné vody pro tuto lokalitu.
Češi, kteří se naučili s vodou i díky úsporným spotřebičům šetřit, přesto za vodu platí rok od roku více. Můžou za to odvody státu, které spolu s DPH a poplatky za odběr vody tvoří až 42 % ceny vody. „Luxus, že vždycky, když otočíme kohoutkem, teče kvalitní pitná vody, si holt musíme zaplatit,“ říká k tomu Oldřich Vlasák, ředitel SOVAKu (Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR). Vlasák však potvrzuje, že se v poslední době mezi politiky diskutuje o tom, že by DPH na vodu měla být nižší než nynějších 15 %.
Stovky poruch opravili od začátku roku vodohospodáři na jihu Čech. Jen poruch na hlavních vodovodních řadech zaznamenali od 1. ledna již 357, vloni ve stejném období jich přitom bylo 233.
Mrazivé počasí i nadále zaměstnává vodohospodáře na jihu Čech. Od pátku do pondělního rána byly na havarijní dispečink společnosti ČEVAK a.s. nahlášeny tři desítky zamrzlých vodoměrů a téměř 50 poruch na vodovodních řadech a přípojkách. Například v krajském městě bylo jen o víkendu a v pondělí 6 poruch.
Letáky s nabídkou kontroly pitné vody nacházejí v těchto dnech ve svých schránkách obyvatelé Sušice. Za finanční poplatek nabízejí kontrolu pitné vody v domácnostech a následné poradenství. Společnost ČEVAK a.s., provozující veřejný vodovod v Sušici ze zákona garantuje kvalitu pitné vody. Její povinností je kontrolovat celý postup výroby a dodávky vody, od zdroje, přes úpravu až po dopravu vody ke konečnému odběrateli.
Pokud se vám stránka nezobrazuje správně, web není optimalizován pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari. Děkujeme