Rychle nastupující mrazivé počasí může kromě jiného způsobit i nepříjemnosti v podobě zamrzlého vodoměru. Postarat se o něj, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti. Za poslední rok eviduje společnost ČEVAK a.s., která provozuje vodohospodářský majetek ve více než třech stovkách měst a obcí, bezmála 450 takových případů.
„Nejhorší byl z tohoto pohledu letošní únor, kdy nám majitelé nahlásili 130 poškozených vodoměrů. V lepším případě bylo popraskané jen jejich vrchní sklíčko, řešili jsme ale i situace, kdy voda vytopila prostory, kde byl přístroj umístěn,“ popsala mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.
Za výměnu vodoměru majitel zaplatí 1 500 až 2 000 korun, navíc ho může nepříjemně překvapit účet za uniklou vodu. Hlavně na rekreačních chatách a chalupách, kam v zimě lidé přijíždějí jednou za čas, mohou následné škody převýšit samotnou platbu za výměnu poškozeného vodoměru. „Proto doporučujeme pečlivě uzavřít sklepní okna a vodoměrné šachty, popřípadě přístroj obalit nepromrzajícím materiálem, například polystyrenem,“ radí Jitka Kramářová. Pokud přece jen zamrzne, lidé by se jej neměli snažit rozehřát otevřeným ohněm. Žár totiž poškodí plastové části vodoměru a přístroj po takovém zásahu většinou stejně nefunguje. Aby byla vzniklá škoda co nejmenší, je lepší, když se zákazníci co nejdříve obrátí na nejbližší povozní středisko společnosti ČEVAK. K dispozici je jim také linka 800 120 112.
Jak na to najdete v následujícím videu