Dioptrické brýle, knihu od K. J. Erbena, starší mobilní telefon nebo dětské autíčko. Tyto a další předměty vydala Samsonova kašna v Českých Budějovicích při svém pravidelném čištění. Dominantu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. začali pracovníci společnosti ČEVAK a.s. chystat na zimu.
Dioptrické brýle, knihu od K. J. Erbena, starší mobilní telefon nebo dětské autíčko. Tyto a další předměty vydala Samsonova kašna v Českých Budějovicích při svém pravidelném čištění. Dominantu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. dnes začali pracovníci společnosti ČEVAK a.s. chystat na zimu.
„Do technického srdce kašny namontujeme recirkulační zařízení, které zajistí i při nízkých teplotách proudění vody a zabrání tak jejímu zamrzání,“ popsal vedoucí provozního střediska České Budějovice, Ondřej Koupal.
V rámci údržby pracovníci společnosti také kontrolují čerpadla a osvětlení, případně vymění vadné žárovky. Vyčištěný bazén kašny o průměru 17 metrů znovu napustí ve středu. Celkem dokáže pojmout až 250 kubíků vody.
Samsonova kašna pochází z let 1721 – 1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Návrh technického řešení barokní kašny zpracoval František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn a sochařskou výzdobou Josef Dietrich.
Kašna ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z řeky Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.
Kromě Samsonovy se společnost ČEVAK a.s. stará ještě o další budějovické kašny. Ty se k zimnímu spánku uložily už v uplynulých dnech. Zlatá stoka v lesoparku Stromovka a brouzdaliště u Malého jezu byly uzavřeny na konci září.