Majitelé téměř dvou set nemovitostí na jihu a západě Čech řešili uplynulou zimu nepříjemnosti v podobě zamrzlých vodoměrů. Právě nyní, s nástupem prvních mrazíků a teplot kolem nuly, mají lidé nejvyšší čas se ujistit, že tentokrát podobná lapálie nepotká právě je, a svůj majetek před mrazy řádně zabezpečit.
„Doporučujeme překontrolovat, zda jsou sklepní okna a vodoměrné šachty dobře uzavřené, popřípadě vodoměr obalit nepromrzajícím materiálem, například polystyrenem,“ radí mluvčí vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.
Dodává, že video s návodem a dalšími užitečnými tipy je k dispozici na YouTube kanálu ČEVAKu. Správnou péčí o vodoměr si totiž majitel nemovitosti ušetří nejen následné starosti s řešením škod, ale také nemálo finančních prostředků.
„Nejčastěji se stane, že popraská vrchní sklíčko vodoměru. Daleko horší jsou ale situace, kdy unikající voda vytopí prostory, kde je vodoměr umístěn. Zejména v rekreačních objektech často trvá několik týdnů, ale i měsíců, než na problém majitel přijde. Účet za uniklou vodu pak může být hodně vysoký, nehledě škody vzniklé na budově,“ dodává Jitka Kramářová.
Pokud vodoměr přece jen zamrzne, lidé by se jej v žádném případě neměli snažit rozehřát otevřeným ohněm. Žár totiž poškodí plastové části vodoměru a přístroj po takovém zásahu většinou stejně nefunguje. Aby byla vzniklá škoda co nejmenší, je lepší, když se zákazníci co nejdříve obrátí na nejbližší povozní středisko společnosti ČEVAK. K dispozici je jim také linka 800 120 112.